Arhīvs

Nr. 41

novembris-decembris 2014

Nr. 40

jūlijs-augusts 2014

Nr. 39

februāris-marts 2014

Nr. 38

novembris-decembris 2013

Nr. 37

septembris-oktobris 2013

Nr. 36

jūlijs-augusts 2013

Vadība


Ar bijušo Latvijas premjerministru un Latvijas Golfa federācijas prezidentu Vili Krištopanu sarunājās Elga Zēģele

Būt neatlaidīgam un apsteigt laiku

Īsts uzņēmējs ir gatavs uzņemties risku un kredītus, seko līdzi notikumiem, spēj ieskatīties nākotnē un apsteigt laiku. Veiksme dzīvē, tāpat kā sportā, tāpat vien neatnāk, un galvenais ir nepadoties, paklūpot uz pirmās barjeras. Tai pašā laikā biznesa cilvēkiem pienākas augstu vērtēt savu laiku un dzīvi, kas katram ir dota, un atvēlēt laiku vienkārši dzīvošanai. Par to stāsta bijušais Latvijas premjerministrs, kādreizējais basketbolists, tagadējais uzņēmējs un Latvijas Golfa federācijas prezidents Vilis Krištopans.

Elga Zēģele, psiholoģijas zinātņu maģistre

Lēmumu kvalitātes diagnostika

Lēmumu pieņemšana ir biznesa pamatu pamats. Kā veiksmes, tā neveiksmes izriet no tā, kādi lēmumi tikuši pieņemti (vai gluži otrādi – nepieņemti). Bet kā pieņemt precīzus, ātrus un, galvenais, pareizus lēmumus? Te nu vadītājam nevajadzētu pieturēties pie uzskata, ka „priekšniecība vienmēr zina labāk”. Tā vietā ir vērts iepriekš konsultēties ar padotajiem, sevišķi ar tiem, no kuriem būs atkarīga pieņemto lēmumu īstenošana. Svarīgākos lēmumus, protams, pieņem uzņēmuma vadība, tomēr pienākas uzticēties arī saviem padotajiem un ļaut viņiem kā pašiem pieņemt lēmumus, tā arī par tiem atbildēt. Tas ļauj uzņēmumam taupīt laiku un reaģēt operatīvi, kas bieži vien ir ļoti no svara. Galu galā – labi lēmumi ir pareizi lēmumi, nevis noteikti tie, ko pieņēmis priekšnieks.

Ar AS Severstaļlat valdes priekšsēdētāju Andreju Aleksejevu sarunājās Elga Zēģele

Rūpīgs svešas naudas saimnieks

Augsta līmeņa vadītājam vajadzētu prast domāt paradoksāli, nebaidīties mainīt jau pieņemtus lēmumus brīdī, kad parādās jauna informācija, un pārvaldīt riskus. Par to stāsta AS Severstaļlat valdes priekšsēdētājs Andrejs Aleksejevs, kurš pēc kādas no intervijām nosaukts par „rūpīgu svešas naudas saimnieku”. Pēc viņa domām, Latvijas uzņēmējiem ir laiks pāriet no provinciālas domāšanas uz globālu, jo viņiem ir atvērtas durvis uz visu milzīgo Eiropas Savienības tirgu. Un šīm domām ir pamats – pēdējo dažu gadu laikā Severstaļlat ir spējusi veiksmīgi ielauzties Eiropas tirgū, liekot krietni uzmanīties konkurentiem, kas tajā strādā jau gadu desmitiem ilgi.

Elga Zēģele, psiholoģijas zinātņu maģistre

Ieteikumi vadītājiem, kā rīkoties, lai nostiprinātu savu varu un ietekmi uzņēmumā

Efektīva vadība prasa ne tikai to, ka jums piemīt reāla vara, bet arī prasmi saprātīgi izmantot savu ietekmi. Zemāk ir uzskaitīti galvenie ieteikumi savas varas nostiprināšanai. Šo metodi jūs variet izmantot kā pašpārbaudes testu. Ja apgalvojums sakrīt ar jūsu rīcību, tad kvadrātiņā ievelciet krustiņu. Izanalizējiet, savu rīcību un pārdomājiet kāds būs jūsu personības attīstības plāns.

Elga Zēģele, psiholoģijas zinātņu maģistre

Varu nevar iegūt ar varu!

Hārvardas universitātes profesors Džons Kotters (John Kotter) ir rakstījis: „Man kļūst slikti, kad dzirdu, ka ekonomikas pasniedzēji māca studentiem, ka nākotnē viņu galvenais uzdevums kā vadītājiem būs panākt, lai uzņēmums gūst maksimāli lielu peļņu. Tā nav taisnība! Jaunajiem līderiem vajadzēs vadīt plašu un daudzveidīgu cilvēku loku – dažādu līmeņu vadītājus, padotos, klientus, piegādātājus, arodbiedrības utt. Viņiem būs jānodrošina koordinēts dažādu sfēru un līmeņu darbu process, un tas būs daudz svarīgāk un sarežģītāk, nekā gūt peļņu.” Šī izteikuma pamatdoma runā par vadošo darbinieku prasmi izmantot savu varu.

 

Žurnāla "Biznesa Psiholoģija" izdevējs: SIA “Business Psychology”, Reģ. Nr. 40103579279, Tālrunis: +371 29119520
www.biznesapsihologija.lv © SIA “Business Psychology”