Arhīvs

Nr. 41

novembris-decembris 2014

Nr. 40

jūlijs-augusts 2014

Nr. 39

februāris-marts 2014

Nr. 38

novembris-decembris 2013

Nr. 37

septembris-oktobris 2013

Nr. 36

jūlijs-augusts 2013

Inese Lozjuka

Inese Lozjuka

Autora raksti


Inese Lozjuka, sociālo zinātņu maģistre
Darba organizācija01.11.2014.

Organizācijas kultūra kompass, kas ved uz veiksmi, vai akmens, kas velk uz leju

Organizācijas kultūra uzņēmumā vistiešākajā veidā ietekmē lēmumu pieņemšanas procesu un to, kā darbinieki izpilda savus darba pienākumus. Gandrīz ik uz soļa darbinieki neapzināti vadās pēc uzņēmumā neformāli pastāvošām idejām, attiecībām, vērtībām un pārliecībām. Organizācijas kultūra var būt gan kompass, kas virza uzņēmumu uz panākumiem, gan arī akmens, kas velk to uz leju. Ja esat nodomājuši izanalizēt savas organizācijas kultūru un vēlaties to vadīt, ir jābūt skaidram priekšstatam, kas tad slēpjas šajā jēdzienā – organizāciju kultūra.

Ar Baibu Kranāti, Baibas Kranātes centra mūsdienu cilvēka dvēselei un ķermenim vadītāju, sarunājās Inese Lozjuka
Veselība01.11.2014.

Īstais laiks gaismas jogai

Joga ir sevis un pasaules izziņas instruments. Joga ir mācība par to, kā dzīvot „šeit un tagad”. Joga var būt dziedinošs līdzeklis kā miesai, tā garam. Jogu neviens nekam neuzspiež, un, ja cilvēkam vajadzēs, viņš pats atradīs šo ceļu. Ja cilvēkam ir jautājumi, tad joga uz tiem sniedz atbildes. Par to stāsta Gaismas jogas sistēmas radītāja un jogas centra vadītāja Baiba Kranāte.

Ar māksliniekiem Viktoru Puzinu un Mariju Kudaševu sarunājās Inese Lozjuka
Māksla01.11.2014.

Ilūzijas uz asfalta

Vasaras sākumā kultūras un atpūtas parkā Mežaparks, parādījās neparasts zīmējums - alnis, kas iznāk no aizas. Ja skatāties uz attēlu no konkrēta leņķa, rodas telpiskuma ilūzija un šķiet, ka alnis kuru katru brīdi atdzīvosies. Latvijā pirmā trīsdimensiju attēla uz asfalta autori ir mākslinieki Marija Kudaševa un Viktors Puzins - radošais duets PaintPoint no Sanktpēterburgas. PaintPoint ir ne tikai māksliniekiem sirdij tuva nodarbe, bet arī ģimenes biznesa projekts. Sarunā ar Biznesa psiholoģiju Marija un Viktors stāsta par radošo ikdienu, dalās ar iespaidiem par Rīgu un aicina cilvēkus meklēt nodarbi, kura padarītu viņus labākus.

Ar SIA NP Foods personāla direktori Tatjanu Kuzminu sarunājās Inese Lozjuka
Personālvadība01.04.2014.

Neaizmirst darbiniekiem pateikt paldies

Profesionāli, kompetenti un pieredzējuši darbinieki uzņēmumu padara stiprāku un veiksmīgāku. Tieši tāpēc ir vērts ieguldīt līdzekļus personāla apmācībā un attīstībā. Organizējot apmācību, ir svarīgi saprast darbinieku un vadības vajadzības un izvēlēties visefektīvāko programmu. Pat tad, ja uzņēmuma finanšu situācija neļauj veikt ievērojamus ieguldījumus darbinieku attīstībā, vienmēr var atrast ekonomiskāku, taču tikpat efektīvu apmācības veidu. Par to stāsta SIA NP Foods personāla direktore Tatjana Kuzmina.

Ar intuīti Lauru Deju sarunājās Inese Lozjuka
Psiholoģija01.04.2014.

Laura Deja. Intuīcija ir mūsu dzīves daļa. Bet es to pamanu

Ikviens lēmums, ko mēs pieņemam, daļēji balstīts uz mūsu intuīciju. Amerikāņu intuīte un grāmatu par intuīcijas attīstīšanu autore Laura Deja (Laura Day), kura konsultē vai pusi Volstrītas finansistu, lielu uzņēmumu pārstāvjus, slavenus aktierus un pat glābējus, kuri meklē pazudušos cilvēkus, uzskata, ka intuīcija ir viena no izdzīvošanai visvairāk nepieciešamajām prasmēm. Intuīcija darbojas visu laiku, un mums jāiemācās to pamanīt. Attīstīta intuīcija mūs brīdina gan par briesmām, gan par jaunām iespējām, kuras mums paveras. Laura Deja uzskata, ka intuīcija piemīt visiem, bet lielākā daļa cilvēku neprot tai pieslēgties. Sarunā ar Biznesa Psiholoģiju Laura Deja stāsta, kā iemācīties dzirdēt, redzēt un sajust savu intuīciju.

Ar starptautisko bodyART treneri Jūliju Pšibilku sarunājās Inese Lozjuka
Veselība01.04.2014.

bodyART pozitīvā vēsts

Nogurstot no straujā un saspringtā dzīves ritma, cilvēki, kuri vēlas rūpēties par savu veselību, arvien biežāk izvēlas tādas brīvā laika pavadīšanas iespējas, kas dod patvērumu no ikdienas steigas un stresa un sniedz miera un harmonijas sajūtu. bodyART treniņš ir holistiska funkcionālo treniņu sistēma, kas iedarbojas uz cilvēkiem fiziskajā, prāta un emocionālajā līmenī. Tas uzlabo fizisko stāvokli, iemāca apzināties un kontrolēt savas kustības, kā arī sekmē iekšējo koncentrēšanos un harmoniju.

Ar Latvijas Kendo federācijas prezidentu Vladimiru Kindzuli sarunājās Inese Lozjuka
Vaļasprieks01.04.2014.

Kendo - zobena ceļš

Kendo tulkojumā no japāņu valodas nozīmē zobena ceļš: ken – zobens, do – ceļš. Šī mūsdienu japāņu paukošanas māksla ar bambusa zobeniem cēlusies no senajiem samuraju zobenu pārvaldīšanas paņēmieniem. 19. gadsimta beigās, kad Japānā notika Meidzi revolūcija, kas iznīcināja samuraju varu, ieroču nēsāšana impērijas teritorijā tika aizliegta. Līdz ar to zuda kendo kā cīņas mākslas jēga. Laika gaitā kendo transformējās par cīņas sporta veidu un kļuva par vienu no populārākajām japāņu tradīcijām. Vladimirs Kindzulis, pirmā kendo kluba dibinātājs Baltijas valstīs un Latvijas Kendo federācijas prezidents, stāsta, kā sākās zobena ceļš Latvijā un kā kendo cilvēkiem palīdz kļūt labākiem.

Ar SIA O.D.A. vadītāju, organizāciju psiholoģi un Latvijas Psihologu biedrības padomes priekšsēdētāju Gitānu Dāvidsoni sarunājās Inese Lozjuka
Vadība01.02.2014.

Vadības pieeja, prasmes un personīgās īpašības

Bieži runā par jēdzienu „vadības stils”, kaut gan pareizāk būtu izmantot jēdzienu „vadības pieeja”. Svarīgi runāt par vadītājam piemītošām kompetencēm, nevis par īpašībām, kuru pamatā ir personība. Personība un raksturs ir tie raksturojošie lielumi, ko visgrūtāk attīstīt. Savukārt savas prasmes un kompetences vadītājs attīstīt var. Svarīga prasme ir spēja pielāgoties pārmaiņām un atvērtība tām, dinamiskums, komunikācijas prasmes un prasmes darbā ar cilvēkiem. Par to stāsta organizāciju psiholoģe Gitāna Dāvidsone.

Ar konsultantu un psihoterapeitu Marku Vidovsonu sarunājās Inese Lozjuka
Psiholoģija01.02.2014.

Laimīgas dzīves pamats

Konsultants un psihoterapeits Marks Vidovsons (Mark Widdowson) jau vairāk nekā desmit gadus strādā pasniedzēja amatā un vairāk nekā divdesmit gadus vada savu psihoterapeita privātpraksi Glāzgovā (Lielbritānija), palīdzot citiem cilvēkiem izprast iemeslus, kas traucē viņiem dzīvot laimīgu un harmonisku dzīvi. Jau daudzus gadus Marka izpētes tēma ir cilvēka personīgās vērtības un to ietekme uz to, kā cilvēks uztver pats sevi un savu dzīvi, palīdzot sev virzīties uz priekšu vai arī – gluži otrādi – neļaujot sev gūt panākumus.

Ar uguns skulptūru veidotājiem Andri Džigunu, Alekseju Geiko un Kristapu Krollu sarunājās Inese Lozjuka
Māksla01.02.2014.

Uguns skola

Uguns skulptūras ir no koka un siena izgatavotas konstrukcijas, kuru augstums var sasniegt pat vairākus metrus. Šādu mākslas darbu mūžs ir īss. No brīža, kad skulptūras pamatni skar uguns liesmas, tas ilgst vien dažas minūtes. Šis mākslas žanrs pēdējā laikā Latvijā gūst arvien lielāku popularitāti un ļauj mūsdienu kultūrā atdzimt senajiem uguns rituāliem. Uguns skulptūras dāvā cilvēkiem iespēju kaut uz mirkli aizmirst ikdienas rūpes, izjust iekšējo harmoniju un izbaudīt elpu aizraujošas dabas stihijas krāšņumu. Uguns skulptūru radītāji Kristaps Krolls, Aleksejs Geiko (plašākai publikai pazīstams ar pseidonīmu Alesh Walker) un Andris Džiguns stāsta par to, ko viņi ir mācījušies no uguns un kādas jaunas iemaņas palīdzējusi attīstīt viņu jaunā aizraušanās.

Ar SIA Riņķotāju Klubs dibinātāju Kristīni Elsti-Graubu sarunājās Inese Lozjuka
Veselība01.02.2014.

Riņķis - superrīks

Ar riņķa griešanu Kristīne aizrāvās pirms trim gadiem, kad krīzes iespaidā uzņēmums, kurā viņa strādāja, bija spiests savu darbību pārtraukt. Jaunā māmiņa ar diviem bērniem uz rokām sāka meklēt jaunus veidus, kā sevi realizēt, palīdzot citiem un sniedzot gandarījumu gan sev, gan apkārtējiem. Drīz vien par šādu iedvesmojošu nodarbošanās veidu kļuva Riņķotāju klubs, kas piedāvā saviem klientiem uzlabot veselību, atklājot sev jaunu elegantu un spēcīgu mājas treniņu. Riņķotāju kluba dibinātāja un riņķa griešanas entuziaste Kristīne Elste-Grauba sarunā ar Biznesa Psiholoģiju stāsta par masāžas riņķi, ko viņa pati dēvē par superrīku vēdera veselībai.

Ar grafiti mākslinieku Vadimu Meikšānu sarunājās Inese Lozjuka
Māksla01.11.2013.

Grafiti – kad māksla atstāj galerijas telpas

Plašākai publikai ar pseidonīmu Krys (Крыс) pazīstamais Vadims savulaik bija ārkārtīgi slavens visā plašajā Padomju Savienībā. Krys pazina ikkatrs, kurš cik necik interesējās par ielu mākslu, grafiti ieskaitot. Būdams viens no breakdance un grafiti pionieriem Latvijā un Padomju Savienībā, rīdzinieks Vadims ar siltām jūtām atceras aizgājušos laikus – toreiz viss bija savādāk, un ielu mākslai bija pavisam cita nozīme. Bija par ko cīnīties un pret ko protestēt.

Ar sertificētu reitterapijas instruktori Natāliju Dreimani sarunājās Inese Lozjuka
VESELĪBA16.08.2013.

Zirgi ārstē ar siltumu un biolauku

Reitterapija ir fizioterapeitiskā metode, kad ar jāšanas palīdzību tiek uzlabots cilvēka vispārējais fiziskais un emocionālais stāvoklis. Var teikt, ka tā ir ārstēšana ar zirga palīdzību. Par reitterapijas labvēlīgo ietekmi uz cilvēka veselību stāsta sertificēta reitterapijas instruktore, biedrības Jauno jātnieku sporta klubs Meždruvas-1 vadītāja un pajūgu braukšanas entuziaste Natālija Dreimane.

Ar mākslinieku un pasniedzēju Jorgu Rekenrihu sarunājās Inese Lozjuka
RADOŠUMA PSIHOLOĢIJA16.08.2013.

Radošums uzņēmējdarbībā – māksla būt citādiem

Kad vadītāji saprot, ka stratēģiskos jautājumus, sarežģītas organizatoriskās situācijas un vadības problēmas nav iespējams atrisināt, izmantojot tipiskas metodes, sākas radošu risinājumu meklējumi. Jo mazāk situācija atbilst standartam, jo radošākai ir jābūt pieejai tās risināšanā. Šajā ziņā radošums ir viena no galvenajām iemaņām, kas nepieciešama organizācijas vadītājiem, kuri vēlas ātri reaģēt un sekmīgi pielāgoties jauniem apstākļiem. Mākslinieks un pasniedzējs Jorgs Rekenrihs ir pārliecināts – radoša pieeja darbam var ne tikai nostiprināt organizācijas līdera pozīciju, bet arī pacelt korporatīvo komunikāciju un vadības stratēģiju pilnīgi jaunā līmenī.

Ar mazumtirdzniecības ekspertu un konsaltinga kompānijas RetailBaltic īpašnieku Zulfukaru Tosunu sarunājās Inese Lozjuka
MERČENDAIZINGS01.07.2013.

Merčendaizings – ceļojums pēc iespaidiem

Mazumtirdzniecības eksperts Zulfukars Tosuns (Zulfukar Tosun) jau vairāk nekā 15 gadus nodarbojas ar efektīva merčendaizinga izpēti. Viņa konsultējamo uzņēmumu sarakstā ir McDonald’s, Galeria Kaufhof, Gerry Weber un daudzi citi. Strādājot par franču uzņēmuma Groupe Etam nodaļas direktoru, viņam trīs gadu laikā izdevās atvērt vairāk nekā 50 jaunus veikalus. Nu jau vairākus gadus Zulfukars Tosuns dzīvo un strādā Latvijā, kur ieradās kā uzņēmuma Peek & Cloppenburg mazumtirdzniecības attīstības vadītājs. 2012. gadā Zulfukars Tosuns tika atzīts par labāko konsultantu mazumtirdzniecības jomā Baltijas valstīs. Šajā intervijā viņš Biznesa Psiholoģijai atklāja savu redzējumu par efektīvu merčendaizingu un veiksmīgu veikala darbību.

Ar Gati Litvinu, Notariāta institūta direktoru, sarunājās Inese Lozjuka
Konfliktolģija01.07.2013.

Mediācija. Kā atrisināt strīdu, nevēršoties tiesā

Alternatīvas strīdu risināšanas metodes, tādas kā mediācija un samierināšana, palīdz attīstīt un pilnveidot tos demokrātijas un tiesiskas valsts ideālus, uz kuriem mums jātiecas, proti – pašu cilvēku spēju vienoties un atrisināt konfliktu, tādā veidā ilgtermiņā saglabājot konstruktīvas attiecības. Tiesas sēžu zālē šādus ideālus nav iespējams sasniegt.

Ar SIA Dotnuvos projektai tirdzniecības direktoru un Latvijas Petanka sporta federācijas prezidentu Ģirtu Peirāgu sarunājās Inese Lozjuka
Vaļasprieks01.07.2013.

Petanks – spēle visai ģimenei

Uzņēmējs un Latvijas Petanka sporta federācijas prezidents Ģirts Peirāgs ir pārliecināts, ka petanks ir viens no labākajiem un lētākajiem brīvā laika pavadīšanas veidiem visai ģimenei. To var spēlēt gan pieaugušie, gan bērni un seniori, neraugoties uz gadu starpību. Petankā galvenais ir spēles stratēģija, precizitāte un komandas gars. Tā ir spēle, kurā viens nav cīnītājs, bet visi kopā var panākt ļoti labus rezultātus.

Ar Stokholmas Ekonomikas augstskolas Rīgā pasniedzēju Dmitriju Juskovecu sarunājās Inese Lozjuka
Uzņēmēja rokasgrāmata14.06.2013.

Darījumu pārrunu šaha galdiņš

Ja paredzēta darījuma tikšanās, tad, gatavojoties tai, jūs varat rūpīgi izpētīt darījumu pārrunu vadīšanas komunikācijas un tehnikas modeļus. Tomēr tas viss, pēc Stokholmas Ekonomikas augstskolas Rīgā pasniedzēja Dmitrija Juskoveca domām, ir tikai virsbūve virs fundamentālām iemaņām, kas bez šiem pamatiem nav spējīga efektīvi darboties. Biznesa Psiholoģija pabija Dmitrija lekcijā, kur radās iespēja iztaujāt viņu par to, kas tad ir biznesa pārrunu pamatā, un kā ir jāuzvedas darījuma sarunu laikā, lai šī tikšanās nebūtu pēdējā.

Ar organizāciju psiholoģi Lindu Hubenu (Beļģija) sarunājās Inese Lozjuka
Psiholoģija30.04.2013.

Cilvēkkapitāls jāuztver nopietni

Nepievēršot uzmanību uzņēmuma iekšējai komunikācijai un atmosfērai, uzņēmumu var novest līdz būtiskiem finansiāliem zaudējumiem – tā uzskata beļģu psihoterapeite un transakcionālās analīzes eksperte Linda Hoeben. Sarunā ar Biznesa psiholoģiju Linda stāsta par uzņēmuma iekšējās „veselības” novērtēšanas paņēmieniem un ētiskās cilvēkresursu pārvaldīšanas principiem.

Ar Nikolaju Meščenkovu, Laika bankas administratoru Latvijā, sarunājās Inese Lozjuka
Darba organizācija01.03.2013.

Maksāt ar laiku

“Mēs nekaļam utopiskus plānus par to, ka Laika banka kādreiz aizvietos naudas apgrozības sistēmu,” – stāsta pirmās Laika bankas Latvijā administrators Nikolajs Meščenkovs. “Mēs Laika banku uzskatām par cilvēku pašorganizēšanās un tuvināšanās formu un veidu, kā uzkrāt sociālo kapitālu. Laika banka nenodrošina saviem dalībniekiem tūlītēju piekļuvi dārgām lietām vai ekskluzīviem pakalpojumiem, taču ļauj novērtēt dažādus dzīves aspektus nevis caur naudas prizmu, bet caur cilvēku īpašību prizmu, tādu kā atsaucība, labestība, altruisms un savstarpējā palīdzība.”

Ar Droru Kenetu (Dror Kenett), Bostonas universitātes (ASV) Fizikas departamenta Polimēru pētījumu centra zinātnisko līdzstrādnieku un pētnieku, sarunājās Inese Lozjuka
Vadība01.03.2013.

Krīzes seismogrāfs: kā izvairīties no finanšu riskiem ārzemju tirgos

“Mans pētījums būs visnozīmīgākais tiem, kam ir saistība ar finanšu politikas veidošanu – centrālajām bankām, finanšu ministrijām un lielām finanšu iestādēm,” – uzskata pētnieks Drors Kenets. “Mans darbs ir saistīts ar pasaules finanšu tirgu mijiedarbības rezultātu pētīšanu un analīzi. Mūsdienās izslēgt saistību ar citiem tirgiem ir praktiski neiespējami, tādēļ ir ļoti svarīgi saprast, pie kādām sekām var novest tā vai cita mijiedarbība. Ar laiku mainās gan paši tirgi, gan arī attiecības ar tiem, tāpēc nepieciešams pastāvīgs monitorings un analīze, kas palīdzēs nacionālajai ekonomikai un investīcijām ārzemju tirgos izvairīties no nevēlamām sekām.”

 

Žurnāla "Biznesa Psiholoģija" izdevējs: SIA “Business Psychology”, Reģ. Nr. 40103579279, Tālrunis: +371 29119520
www.biznesapsihologija.lv © SIA “Business Psychology”