Arhīvs

Nr. 41

novembris-decembris 2014

Nr. 40

jūlijs-augusts 2014

Nr. 39

februāris-marts 2014

Nr. 38

novembris-decembris 2013

Nr. 37

septembris-oktobris 2013

Nr. 36

jūlijs-augusts 2013

Nr. 24

Nr.24/jūnijs-jūlijs 2010
Lasi visu žurnālu Lasi žurnālu elektroniskajā versijā, kad vien vēlies!


Ar valsts a/s Latvijas Dzelzceļš Sabiedrisko attiecību daļas vadītāju un komunikācijas direktores vietnieci Antru Birzuli sarunājās Elga Zēģele

Mans darbs – likt trīsdimensiju puzli

A/s Latvijas Dzelzceļš šodien tehnoloģiju ziņā ir ļoti augsti attīstīts uzņēmums, kas ir lielākais darba devējs mūsu valstī, jo dod darbu 12 000 cilvēku. Šī uzņēmuma tēlu veido Antra Birzule, kuru liela daļa Latvijas iedzīvotāju pazīst kā raidījumu „LNT brokastis” un „Stils Bez tabu” vadītāju. Cilvēki, kas Antru nepazīst tuvāk, ir pārsteigti, ka viņa ieņem tik atbildīgu amatu, un ir šī uzņēmuma sabiedrisko attiecību daļas vadītāja un komunikācijas direktores vietniece.

Ar SIA Eiro personāls vadošo konsultanti un valdes locekli, Personāla vadīšanas asociācijas valdes locekles kandidāti Artu Birumu sarunājās Elga Zēģele

6000 latu alga par vārdu un domu cīņām

Ja mēs liedzam lielo uzņēmumu vadītājiem oficiāli saņemt algu, kas ir atbilstoša un taisnīga attiecībā pret viņu padarīto darbu, iznāk tā, ka no vienas puses mēs cīnāmies pret korupciju, bet tanī pašā laikā to veicinām.

Kristiāna Lapiņa, medicīnas zinātņu bakalaurs, pedagoģijas zinātņu maģistrs

Lēmumu pieņemšana. Vilkt kleitu vai nevilkt? Varbūt nopirkt iznīcinātāju?

Dažādu lēmumu pieņemšana, sevišķi, ja runājam par būtiskiem lēmumiem, ir t.s. vadības elites ikdienas darba sastāvdaļa. Pašos pamatos, ja mēģinām aprakstīt, ko tas nozīmē, tad varētu teikt tā – lēmumu pieņemšanas process sākas tad, kad iepriekš ir radušies neskaidri apstākļi vai iepriekšējā situācija ir mainījusies. Principā ar lēmumu pieņemšanas procesu tā vai citādi saskaramies mēs visi – kaut vai tajā brīdī, kad konstatējam, ka ledusskapī pēc bagātīgām viesībām ir palicis vien gabals sažuvuša siera. Lēmums piepildīt ledusskapi no jauna ir vienkāršs, tomēr secīgs process, un, lai to realizētu, cilvēkam ir jāpiemīt spējai loģiski domāt.

Ar SEB Private Banking pārvaldes vadītāju Santu Purgaili sarunājās Līga Šaplaka

Savs privātbaņķieris

Ir virkne profesiju pārstāvju, ar kuriem esam pieraduši runāt kā ar “saviem” cilvēkiem: ar ārstu, šuvēju, frizieri, auto meistaru. Atklājam savas sāpes un ieceres, sapņojam, dalāmies plānos, kopā prognozējam rezultātu. Un tā tam arī jābūt: mēs nevaram būt eksperti visās jomās. Arī bankas sfērā ir atrasti risinājumi individuālai, privātai un pat ekskluzīvai turīgu klientu apkalpošanai – Private Banking.

Ar Mičiganas universitātes profesoru, mārketinga speciālistu Džonu Brenču (John Branch) sarunājās Ieva Zēģele

Latvijas uzņēmējiem vajadzētu domāt globāli

Rīgas Ekonomikas augstskolas vieslektors Džons Brenčs (John Branch), kurš lasa lekcijas augstākā līmeņa vadītājiem mārketingā, dalās savos iespaidos par Latvijas uzņēmējiem un uzņēmējdarbības vidi.

Inga Balode, izdevniecība Lietišķās informācijas dienests

Iesiet pa labi, zaudēsiet zirgu, pa kreisi – galvu. Vai zināt, kas jūs sagaida, ja iesiet taisni?

Lēmumu pieņemšana, īpaši tad, ja uz spēles likta paša galva, zirgs vai naudas maciņš, ir diezgan sarežģīts process. Nereti pasakās tēva dēlus krustcelēs jau sagaida ceļazīmes, kas vēsta par to, kas notiks, ejot taisni, pa labi vai pa kreisi. Savukārt dzīvē, nonākot lēmumu pieņemšanas krustcelēs, cilvēks visai bieži nezina, kas viņu sagaida vienā vai otrā gadījumā, jo ceļa zīmju nav un īpaši jau pārmaiņu laikos, kad atrašanās krustcelēs kļuvusi teju vai par ikdienu, tas, kas, sperot soli izvēlētajā virzienā, var tikt iegūts vai zaudēts, ir miglā tīts.

Iveta Ozoliņa-Ozola, ekonomikas zinātņu mag., psiholoģijas zinātņu bak., RTU lektore

Sanāksmju vadīšana

Darba sanāksmes parasti kalpo lietišķām vajadzībām. Tomēr sanāksmēm ir arī psiholoģiska nozīme, jo sanāksmes var būt kā rituāls, vieta pašizpausmei un kā stabilitātes saglabāšanas līdzeklis.

Katerina Zavgorodņaja, konsultante Organizācijas attīstības centrā Spring Valley

Ceļš līdz ISO sertifikātam, jeb ko viens par otru domā klients un kvalitātes konsultants

Lai noskaidrotu, kā konsultācijas gaitā tiek radīts kopprodukts un ko viens par otru domā klients un konsultants, kā vērtē esošo situāciju kvalitātes biznesā sertifikācijas uzņēmumu un kvalitātes asociācijas pārstāvji, uz šiem un daudziem citiem jautājumiem Katerina Zavgorodņaja mēģināja rast atbildes savā pētījumā „Tiecoties pēc ISO sertifikāta: klienta un konsultanta skatu punkti uz kvalitātes vadības konsultācijas projekta norisi Latvijā”.

Andrija Anstrauta, psiholoģijas zinātņu maģistrs, SIA Komercizglītības centrs pasniedzēja – konsultante

Laiks sev un saviem mīļajiem

Kā vasaras atvaļinājumu priekšvēstnesis vēlos dalīties ar jums cilvēciskajās vājībās un noskaņās. Ja atvaļinājumu laikā esat ieinteresēts būt patiess pret sevi un savu ģimeni, tad šis raksts jūs noteikti uzrunās, paliekot jūsu domās un sirdīs. Lielākā daļa cilvēku atvaļinājumu pavada kopā ar savām ģimenēm, dzīvo savu ģimenes cilvēka dzīvi ar vajadzībām, vērtībām, lēmumu pieņemšanu kaut vai par to, kā pavadīs atvaļinājumu. Pārdomas rada vajadzību pēc ierastā, - vai spēšu atpūsties, neskrienot uz darbu katru trešo dienu, lai nepalaistu ko nozīmīgu garām, kontrolētu notiekošo, vai labāk ļauties un baudīt pilnvērtīgi brīvās dienas, atrodot laiku sev un saviem mīļajiem.

Lotārs Dubkēvičs, Mg. Psych., Banku augstskolas docents

Domāšana, lēmumu pieņemšana un līderības stils

Latvijas publiskajā (politiskajā, biznesa) un cilvēku privātajā telpā arvien biežāk un pamatoti tiek runāts par jaunas domāšanas nepieciešamību, par radošumu, inovācijām. Šo jautājumu var aplūkot saistībā ar līderības tēmu.

Baiba Pumpiņa, psiholoģe, psihoterapeite, SIA Komercizglītības centrs pasniedzēja- konsultante

Emocijas uzņēmuma dzīvē

Par emocijām darba vidē lielākoties ir pieņemts nerunāt. Uz darbu mēs nākam strādāt – tur nav vietas emocijām. Šāds aplams uzstatījums valda lielā daļā mūsdienu sabiedrības. Kādēļ aplams? Tādēļ, ka cilvēks un emocijas ir neatdalāmi jēdzieni. Cilvēks jūt ik brīdi. Emocijas raksturo cilvēka vitalitātes spēku. Ja tā nav, tad cilvēks ir miris vai viņam ir kāda psihiska slimība. Just ir dabīgi. Galu galā emocijas palīdz mums pašiem izprast to, kas notiek ar mums, kā arī saprast, kas notiek ar apkārtējiem, un atbilstoši reaģēt uz notiekošo. Dabā tā ir iekārtots, ka mēs nevaram iztikt bez prieka, bēdām, mīlestības, naida, izmisuma…

Ar interneta portāla Atlaides.lv klientu servisa vadītāju Mārtiņu Lindi sarunājās Līga Šaplaka

Lielākais atlaižu portāls Latvijā

Pirms doties uz veikalu kaut ko pirkt, var ieiet Atlaides.lv portālā atrast interesējošo preci un apskatīties, kurā veikalā šobrīd šai precei ir atlaide. Tā var ietaupīt laiku, neskraidot pa veikaliem un nemeklējot, kur ir labākā cena šai precei. Mūsdienu steidzīgajā pasaulē, kad laiks ir tik dārgs, kad cilvēki negrib tērēt laiku, lieki staigājot un meklējot izdevīgāko piedāvājumu. Arī tāpēc, lai nenāktos vilties, ja gadās pārmaksāt par preci, kurai citā veikalā ir atlaide.

Ilgvars Zihmanis, sociālo zinātņu maģistrs

Ko nespēja Daimler-Benz… Lī Jakokka

2009. gadā trešajam lielākajam amerikāņu autoražotājam Chrysler nācās iesniegt pieteikumu bankrota procedūrai un reorganizācijai. Šī krīze uzņēmuma vēsturē nav pirmā – lai atceramies kaut vai 70. gadu „naftas krīzi”. Taču toreiz, 70. gadu beigās, Chrysler paveicās – pie uzņēmuma stūres nostājās bijušais Ford Motor prezidents Lī Jakokka.

Ar kosmētiķi Žannu Dadeko sarunājās Elga Zēģele

Dabisks skaistums

Šobrīd Eiropā un pasaulē ļoti populārs ir nevis mākslīgais skaistums, kas tiek panākts, veicot plastiskās operācijas un injekcijas, bet higiēniskās procedūras, kas nodrošina dabisku skaistumu un veselību. Protams, tas prasa lielākus līdzekļus un laiku, jo higiēna ir regulārs process. Mēs visi zinām, ka jātīra zobi un jāmazgājas. Tieši tāpat arī ir jākopj seja un ķermenis.

Ar Veselības centra 4 Estētiskās dermatoloģijas un ķirurģijas klīnikas vadītāju, dermatovenerologu Dr. Raimondu Karlu sarunājās Līga Šaplaka

Sauļoties ar mēru un saprātīgi

Es nevienu nemudinu neiet saulē un slēpties pagrabā, saulē iet var. Gribu teikt, ka mums ir jāmaina attieksme pret sauļošanos. Es aicinu aizdomāties par to, ka nevajag apdegt saulē, jo pārmērīgs iedegums nav veselīguma pazīme. Latvijas iedzīvotājs visbiežāk iziet saulē tikai vienu reizi nedēļā, sestdienā vai svētdienā un tad noguļ saulē visu dienu. Tā nevajag darīt! Ja jūs gribat ilgi atrasties saulē, to var darīt, bet piesardzīgi, nedarot sev pāri.

Ar psihoterapeiti Aigu Abožinu sarunājās Līga Šaplaka

Psihoterapeita pakalpojumi interneta vidē jeb e-konsultēšana

E-konsultēšana ir distances konsultēšanas veids, kas atšķiras no klātienes konsultēšanas, jo kontakts starp klientu un psihoterapeitu notiek ar e-pasta starpniecību. „E-psihoterapija” ir alternatīva iespēja, bet tai ir savi ierobežojumi, tā nevar aizstāt psihoterapiju klātienē.

Ar zīmola Nike oficiālā izplatītāja Latvijā SIA VIVA Sport vadītāju un SIA Sportland valdes locekli Ventu Aperānu sarunājās Elga Zēģele

there is no finish line tas ir tikai sākums

Sports ir kā narkotika – jo tu vairāk ar to nodarbojies, jo vairāk gribas. Sakāmvārdu „apetīte rodas ēdot” noteikti var attiecināt uz manu dzīves veidu un manām sportiskajām aktivitātēm. Es nevaru iedomāties, kā es tiktu galā ar savu darbu un lielo ikdienas spriedzi, ja man nebūtu fizisku aktivitāšu. Noskrienot distanci, tu atbrīvojies un iztīri savus bēniņus – tā par skriešanu saka zīmola Nike oficiālais izplatītājs Latvijā SIA VIVA Sport vadītājs un SIA Sportland valdes loceklis Vents Aperāns.

Ar franču rakstnieku Ludoviku Bablonu sarunājās Elīna Martinsone

Autors nav miris, autors ir pat ļoti dzīvs

33 gadus veco franču rakstnieku Ludoviku Bablonu satiku Berlīnē tad, kad biju par viņu dzirdējusi, ka viņš iemiesojot īstu franču rakstnieka stereotipu – allaž stūrgalvīgs, allaž ar cigareti zobos un allaž gatavs diskutēt vai piesist kanti kādai meitenei. Bet, iepazīstot viņu tuvāk, sapratu, ka tas ir cilvēks ar ļoti skaidru vīziju par to, ko viņš vēlas sasniegt, ļoti talantīgs, nopietns un mērķtiecīgs. Revolucionārs, kura idejas bieži vien ir par lielu apkārtējiem, kuri nespēj tām tikt līdzi. Viņa lielākais darbs – romāns Kinski par vācu aktieri Klausu Kinski sešās grāmatās – iespējams, pēc astoņu gadu darba beidzot tiks pabeigts šogad, un Ludovikam Bablonam beidzot būs tapuši viņa Brāļi Karamazovi.

 

Žurnāla "Biznesa Psiholoģija" izdevējs: SIA “Business Psychology”, Reģ. Nr. 40103579279, Tālrunis: +371 29119520
www.biznesapsihologija.lv © SIA “Business Psychology”